26.06.2012

Współczesny obraz Morowych Panien - debata Muzeum Powstania Warszawskiego


Debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2012r. na „Skwerze”  przy Krakowskim Przedmieściu. Historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie są współczesne „kobiety z charakterem”. Podczas debaty zostaną zaprezentowane wyniki badania ankietowego poświęconego dzisiejszym Morowym Pannom. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska.

morowe panny

Wielopłaszczyznowy projekt „Morowe Panny” poświęcony został kobietom, nie tylko tym z czasów Powstania Warszawskiego, ale także współczesnym. Jednym z elementów kampanii jest spotkanie z naukowcami, modelowymi Morowymi Pannami i przedstawicielami Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas interdyscyplinarnej debaty „Kim są Morowe Panny?”zostaną zaprezentowane nowoczesne postawy, zjawiska oraz główne działania, a także kierunki rozwoju kobiet w kształtowaniu tożsamości miasta. Wszystko osadzone w kontekście historycznym. Uczestnicy debaty podejmą się odpowiedzi na pytania: jak zmienił się obraz kobiecości od powstania styczniowego do chwili obecnej? Czym różnią się Morowe Panny z Powstania Warszawskiego od tych żyjących współcześnie?


W ramach projektu Muzeum Powstania Warszawskiego – Morowe Panny, chcemy spojrzeć na kobiecość z szerszej perspektywy. Nie tylko w ujęciu historycznym, ale także socjologicznym, filozoficznym i antropologicznym. Pragniemy wspólnie przedstawić obraz współczesnych Morowych Panien. Zastanowić się jak żyją, jak działają, czy i jak wpływają na charakter, a także tożsamość miasta – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W debacie udział wezmą: prof. Grażyna Borkowska (PAN), dr Magdalena Gawin (PAN), dr Aneta Gawkowska (UW), Maria Rotkiel i dr Paweł Rodak (UW). Tematami wystąpień będą m.in. kobiety w sytuacjach ekstremalnych podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, czy prezentacja wyników ankiety realizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego na przełomie maja i czerwca. Badanie miało na celu odpowiedź na pytanie, kim są współczesne Morowe Panny, jakie są ich priorytety i wartości, co je dzieli, a co łączy z kobietami walczącymi w Powstaniu Warszawskim.

Debacie „Kim są Morowe Panny?” towarzyszyć będzie wernisaż fotografii Tomasza Sikory „Morowe Panny, czyli współczesne portretyniewiast dzielnych 
i prezentacja akcji miejskiej Mariusza Libla.

Wstęp z zaproszeniami.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie „Kim są Morowe Panny?” - sobota, 30 czerwca 2012, godz. 12:00-15:00, „Skwer” – Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a.
Wstęp wolny.

Szczegóły dostępne są na www.1944.pl oraz www.facebook.com/1944pl

25.06.2012

Gekon Glide Club - spotkanie z pilotami!


Fridrik Thor Fridriksson na Dwóch Brzegach

Lodowce, czynne wulkany i gejzery to z nimi najczęściej kojarzona jest Islandia. Choć mieszkańców jest niewielu, bo na wyspie żyje tyle osób, ile w Katowicach, Islandczycy przodują w produkcji filmowej. Niekwestionowany liderem kina narodowego jest Fridrik Thor Fridriksson. 
Najbardziej doceniany islandzki reżyser będzie gościem specjalnym 6. Edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Szorstki humor, zapierające dech w piersiach obrazy i głębokie zakorzenienie w islandzkiej kulturze – to cechy charakterystyczne jego filmów. 
W ramach specjalnie przygotowanej retrospektywy twórczości Fridriksson zobaczymy m.in.: „Dzieci Natury, nominowaną do Oskara skandynawską wariacje na temat kina drogi, oryginalne dokumenty: „Rock w Reykjaviku” - pierwszy film, w którym pojawiła się Björk, wówczas szesnastoletnia wokalistka pop-punkowego zespołu Tappi Tíkarrass czy „Sunshine Boy” ze specjalnym udziałem Kate Winslet, a także filmy pełnometrażowe: „Dni Kina” uznane przez światową krytykę za islandzką odpowiedź na takie dzieła jak „Cinema Paradiso” Tornatore czy „Amarcord” Felliniego i „Anioły Wszechświata”, jeden z najczęściej oglądanych filmów na wyspie. 

Reżyser będzie gościem cyklu LEKCJA KINA. To szczególna forma spotkania artystów z festiwalową publicznością. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła. 

Na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi do Kazimierza Dolnego, Janowca nad Wisłą i Puław zapraszamy od 28 lipca do 5 sierpnia 2012. 



19.06.2012

3.06.2012

PLAN w Znajomych Znajomych - premiera teledysku!


Kolejna KLIPOMANIA atakuje!
 
Środa 06.06.2012, o godzinie 20.00
Znajomi Znajomych
ul. Wilcza 58a
Warszawa


W programie kolejna absolutna PRA PREMIERA

PLAN - teledysk do piosenki "Błąd"

Realizacja: Paweł Wudarczyk

*** wstęp wolny ***

Zapraszamy,