W Ugandzie pary homoseksualne nie tylko nie mają żadnych praw - ale homoseksualizm jest tam zabroniony. Polecam poruszający krótki dokument Agaty Grzybowskiej na ten temat: Zabić geja
28.02.2013
25.02.2013
20.02.2013
19.02.2013
Performance jako paradygmat sztuki
Sharon Hayes "W niedalekiej przyszłości - Warszawa, 2008"
22 lutego (piątek), godz. 17.00-20.00
miejsce: Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na sympozjum "Performans jako paradygmat sztuki", będące inauguracją programu badawczego poświęconego performansowi. Gośćmi sympozjum są André Lepecki, Gavin Butt oraz Joanna Warsza.
W swoim wykładzie "Performans jako paradygmat sztuki: koncepcje, dokumenty, akcje" André Lepecki omówi kilka kluczowych pojęć, które określają "zwrot performatywny" w sztuce od późnych lat 50. do dziś. Szczególną uwagę poświęci temu, jak praktyki performansu wpływają na myślenie o związku między estetyką i polityką, tak istotnym dla współczesnych praktyk artystycznych.
Wykład "Performans w wersji pop: szkoły artystyczne w Leeds i laboratorium post-punkowe" dotyczył będzie relacji między nauczaniem sztuki performansu w szkołach artystycznych w Leeds w latach 70. i 80. a pojawieniem się sceny muzycznej post-punk. Gavin Butt zada pytania o to, jak opowiadać o artystach i performerach, którzy przemieszczają się między światem sztuki a światem muzyki popularnej. Czy badania w określonej dziedzinie sprawiają, że nie jesteśmy w stanie w pełni docenić transdyscyplinarnej i zmiennej natury performansu? Jak rozumieć dziedzictwo okresu post-punkowego w pracach współczesnych performerów?
W wystąpieniu zatytułowanym "Performatywność, polityczność, ekonomia doświadczenia" Joanna Warsza omówi kilka przykładów działań performatywnych o charakterze politycznym, subwersywnym i zainscenizowanym od działań Akademii Ruchu, poprzez akcje grupy Public Movement, sytuacje nieposłuszeństwa obywatelskiego zainicjowane przez artystów, wybrane projekty z 7. Berlin Biennale, a także działania teatralne i taneczne w muzeach próbując sprecyzować możliwe znaczenia tego, co tak powszechnie nazywamy "zwrotem performatywnym".
Bezimienne dzieło Witkacego / Teatr Narodowy
Zapraszam na premierę 2 marca 2013r. w Teatrze Narodowym
reżyseria: Jan Englert
scenografia: Andrzej Witkowski
opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
konsultacja muzyczna i opracowanie ścieżki dźwiękowej: Mirosław Jastrzębski
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
układ scen pojedynków i walk: – Wiesław Chmieliński
Obsada
Włodzimierz Press (gościnnie) – dr Plazmodeusz Blӧdestaug
Marcin Hycnar – Plazmonik Blӧdestaug
Patrycja Soliman – Róża van der Balast
Dominika Kluźniak - Klaudestyna de Montreuil
Grzegorz Małecki – Cynga
Jerzy Radziwiłowicz – Pułkownik Manfred hr. Giers
Tomasz Sapryk – Grabarz I
Mateusz Rusin – Grabarz II
Robert Jarociński – Flowers
Przemysław Stippa – Książe Padoval de Grifuellhes
Beata Ścibakówna – Księżna Barbara
Milena Suszyńska – Służąca Róży van der Blaast
Anna Ułas – Lidia baronowa Ragnok
rewolucjoniści:
Joanna Kwiatkowska-Zduń oraz gościnnie: Marzena Gorska, Grażyna Kopeć, Klaudiusz Kaufmann, Kamil Kulda, Robert Kuraś, Adam Molak, Wojciech Michalak, Szymon Nowak, Ksawery Szlenkier, Adrian Wiśniewski, Grzegorz Woś, Przemysław Wyszyński
Powstałe w 1921 roku Bezimienne dzieło to „filozoficzny «kryminał» na temat sztuki i rewolucji. W inscenizacji Jana Englerta katastroficzna sztuka Witkacego staje się opowieścią o kryzysie, obojętności elit i wybuchu społecznych radykalizmów. Zderzenie postaw prowadzi do samozniszczenia społeczeństwa i zaniku człowieczeństwa.
14.02.2013
Poradnik Pozytywnego Myślenia
Już 16 lutego w Kinie Atlantic!
Bradley Cooper („Jestem Bogiem”), Jennifer Lawrence („Igrzyska śmierci”) oraz Robert De Niro w komedii o miłości, która wywołała wielkie poruszenie krytyki i spekulacje o szansach oscarowych w 2013 roku. Pat Solatano (Cooper) nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu, by zacząć od nowa w ramach filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany (Lawrence). Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami.
13.02.2013
Jezus Chrystus Zbawiciel
W piątek i sobotę (15,16.02.2013) zapraszam do Laboratorium Dramatu - Scena Przodownik - na przedstawienie w reż. Michała Zadary oparte na wystąpieniu Klausa Kinsky'ego z 1971 r.
pt. "Jezus Chrystus Zbawiciel".
Jestem tego ciekawa....
11.02.2013
Fotoplastikon na walentynki
Jedyna w swoim rodzaju kolekcja fotografii stereoskopowych prezentujących wybrane miasta i miejscowości południowej Italii. 48 obrazów widoków włoskich portów tj. Neapolu, Catanii i Pozzuoli, sceny z życia codziennego, wspaniałe ujęcia znanych oraz mniej znanych zabytków i dóbr kultury, unikatowe zdjęcia Messyny sprzed wielkiego trzęsienia ziemi w 1908 roku, które prezentują wiele miejsc, dziś nie istniejących lub całkowicie odmienionych. Na zdjęciach, oprócz doków portu w Neapolu i niepowtarzalnych ujęć żaglowców pływających po wodach Morza Śródziemnego, można zobaczyć m.in. pomnik Neptuna w Messynie, Katedrę w Palermo, Piazzę del Plebiscito w Neapolu.
Wernisaż 14.02.2013 o godz. 18:00
Wystawa czynna do 7 marca 2013r.
8.02.2013
"Współpraca. Przewodnik dla dzieci"
Autorzy publikacji to Janina Ochojska, Jakub Bożek i Agnieszka Wiśniewska.
"Współpraca" ma być źródłem wiedzy dla dzieci i młodzieży na temat kształtowania zasad współżycia społecznego i wynikających z tego korzyści; ma pobudzać refleksję dotyczącą postaw kooperacyjnych, sprzyjających budowaniu więzi społecznych i solidarności między jednostkami i grupami; ma wreszcie przygotowywać dzieci do działania w grupach szerszych niż rodzina. Adresatami publikacji są dzieci w wieku 9–13 lat.
5.02.2013
4.02.2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)