23.03.2013

Requiemaszyna Marty Górnickiej / Instytut Teatralny


Trzeci spektakl Marty Górnickiej to kontynuacja prowadzonej przez reżyserkę pracy nad stworzeniem nowoczesnego CHÓRU tragicznego, w której centrum leży krytyczna refleksja nad człowiekiem ustanawianym przez kulturowe, społeczne, ekonomiczne i religijne normy. Tym razem głos CHÓRU wymierzony jest w rzeczywistość powszechnego urynkowienia. To ciało/głos społeczeństwa zakleszczonego między terrorem bezrobocia a wymogiem pracy ponad siły. Na scenie staje chór performerów, by wykonać ekstatyczne requiem dla systemu, w którym wolność zmieniła się w technologię władzy. Libretto wykorzystuje wiersze Władysława Broniewskiego, fragmenty przemówień, listów, dziecięcych wyliczanek, które CHÓR zderza z dyskursem filozoficznym, hasłami reklamowymi, socrealistyczna pieśnią i heavy metalem.
„Jestem całopalną ofiarą każdego systemu” – pisał o sobie Broniewski, ujawniając dramatyczne napięcie między miażdżącą presją ideologii, a wiarą w siłę poetyckiego słowa, które miało zarazem rewolucjonizować świat i ratować podmiotowość. Dziś te teksty, przepisane na chórową maszynerię zbiorowego ciała i głosu, uderzają z nieprawdopodobną siłą. Rewolucyjne wiersze z lat 30-tych brzmią jak korporacyjna pieśń performansu efektywności.
REQUIEMASZYNA to esej o relacji języka i władzy. Punktem wyjścia dla tej pracy stał się rytmiczno-robotyczny język wierszy Broniewskiego i jego wstrząsający poetycki życiorys, który zmiksował się w mojej głowie z kampanią reklamową Benettona Zostań bezrobotnym roku, Marszem Imperialnym z "Gwiezdnych Wojen", dźwiękiem przeżartej rakiem krtani poety. Zależało mi na tym, by obnażyć totalitaryzm współczesnych strategii nadzoru i dyscypliny; mechanizmy, które zmieniają mieszkańców neoliberalnego raju w armię robotników/robotów. (Marta Górnicka, reżyserka)
Producenci dziękują Marii Pijanowskiej-Broniewskiej i Ewie Zawistowskiej za wyrażenie zgody na wykorzystanie w spektaklu tekstów Władysława Broniewskiego.
premiera: 24 marca 2013 r.
czas trwania: 60 minut (bez przerwy)

19.03.2013

Forum Prawa Autorskiego


Agenda
9.00  – 9.45 – Rejestracja uczestników i dziennikarzy
10.00 – 10.30 – Wystąpienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego; Sekretarza Stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego; twórców; multimedialna prezentacja poświęcona tematyce dzieł osieroconych.
10.30 -11.00 – Przerwa kawowa ( możliwość przeprowadzenia krótkich wywiadów Ministrem, Sekretarzem Stanu, obecnymi na Forum Prawa Autorskiego twórcami).
11.00 – 12.30 – Pierwsza część dyskusji merytorycznej
12.30 – 13.30 – Przerwa obiadowa
13.30 – 15.00 – Druga część dyskusji merytorycznej

18.03.2013

Persona. Marilyn / Krystian Lupa



Andy Warhol mówił o swoich filmach, że ich tematem i bohaterem jest osobowość – nie historia czy losy indywidualnego człowieka, lecz właśnie osobowość człowieka z całą jej niewyrażalnością – więc kiedy ma się człowieka jako obiekt – lepiej na niego patrzeć, niż o nim opowiadać. Trzy fantazje o trzech postaciach (Gurdżijew, Marilyn Monroe, Simone Weil) to próba pójścia tym śladem. Nie historie, lecz sytuacje, w których osobowość staje się widzialna i może również być punktem przecięcia z osobowością aktora, który wchodzi z nią w osobistą, wręcz intymną przygodę, w fantastyczny i ryzykowny eksperyment wymiany. Osobowość to nie tylko charakter osoby, to również jej ekstremalne marzenie, jej niespełniona, lecz potencjalna wersja, osobowość wreszcie to również autosugestia i autooszustwo, a również mit, jaki wybucha czasem wśród innych. Wszystkie trzy, tak różne od siebie, indywidua łączy pragnienie przekroczenia granic – choćby nawet trudno je było ze sobą porównać – to wizja transgresji jest jedna – odwiecznie ludzka. /Krystian Lupa/



scenariusz, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa
muzyka: Paweł Szymański
kostiumy: Piotr Skiba
projekcje wideo: Jan Przyłuski
fotografie: Katarzyna Pałetko
współpraca dramaturgiczna: Marcin Zawada
efekty specjalne: Piotr Krzyczmonik
produkcja: Małgorzata Cichulska
asystent reżysera: Katarzyna Kalwat
asystent scenografa: Jan Polivka
inspicjent: Tomasz Karolak
sufler: Jaga Dal
realizacja światła: Krzysztof Solczyński, Rafał Rudkowski
realizacja dźwięku: Piotr Mastalerski, Krzysztof Sierociński 

Obsada:
Marilyn - Sandra Korzeniak (gościnnie)
Paula - 
Katarzyna Figura 
Andre - Piotr Skiba 
Greenson - 
Władysław Kowalski 
Francesco - Marcin Bosak 
Antropolog - 
Henryk Niebudek 
Salzman - 
Agnieszka Wosińska 
Wielki Mag - Zbigniew W. Kaleta (gościnnie)
Caruso - 
Agnieszka Roszkowska 
Reżyser - 
Krzysztof Dracz
Gabriel Baltazar - Paweł Miśkiewicz 
Operatorzy: 
Andrzej Szeremeta, Marcin Tyrol
Ćwiczący: 
Adam Graczyk, Małgorzata Maślanka, Jolanta Olszewska
Operator wózka: Marek Lisik

muzycy:
Magdalena Bojanowicz (wiolonczela)
Anna Sikorzak-Olek (harfa)
Barbara Skoczyńska (instrumenty perkusyjne)
Dariusz Pogłud (kontrabas)
Krzysztof Zbijowski (klarnet)
reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska



13.03.2013

Fetysh sklep ze sztuką


odwiedź stronę, gdzie znajdziesz: malarstwo, rysunek, grafikę i foto!  Fetysh


Udręka życia w Teatrze Narodowym


Zapraszam 13 i 14 marca, o godz. 19.00 do Teatru Narodowego w Warszawie na spektakl w reżyserii Jana Englerta, 

scenografia: Barbara Hanicka
muzyka: Stanisław Radwan
światło: Wojciech Puś
animacja artystyczna: Michał Jankowski

w obsadzie: Anna SeniukJanusz Gajos
gościnnie Włodzimierz Press

Opowieść o znudzonych sobą małżonkach czy hymn na cześć małżeństwa? Udręka życia, nazywana "komedią rodzinną", traktuje przede wszystkim o poszukiwaniu szczęścia, zmaganiach z nużącą codziennością, lęku przed opuszczeniem i zapomnieniem. W przewrotnym tekście Levina nawet melancholia zyskuje ironiczny, czasem groteskowy charakter.

Hanoch Levin, zmarły w 1999 roku Izraelczyk, niepokorny gorszyciel publiczności w Tel Awiwie, uznawany jest dziś za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy.

10.03.2013

Joga i Flamenco


JOGA I FLAMENCO

30.05-02.06.2013

Etno Chata "Topolej", Ustroń


♦ JOGA POMOŻE CI WYCISZYĆ SIĘ i OTWORZYĆ 
(warsztaty jogi z Romanem Grzeszykowskim – Sadhana Joga)
♦ FLAMENCO WPROWADZI NADZWYCZAJNĄ ENERGIĘ MUZYKI I TAŃCA DO TWOJEGO CIAŁA 
(taniec i śpiew flamenco z tancerką i śpiewaczką: Magdą Navarrete)
♦ ETNICZNE, PRZEPYSZNE JEDZENIE W ETNO CHACIE. 
Smaki świata z opcją wegetariańską, orientalne przyprawy, góralskie przysmaki przygotowane 
przez gospodynię Anetę Okupską - Ponć.

6.03.2013

Muzeum Otwarte / program edukacyjny Muzeum Sztuki Nowoczesnej

kadr z filmu "Kobieta i koła"
rekonstrukcja wg scenariusza Jana Brzękowskiego z 1930 roku, 
Bruce Checefsky, 2004 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza już po raz czwarty do Muzeum Otwartego - cyklu wykładów, warsztatów, spotkań i projekcji, które odbędą się w okresie od marca do czerwca 2013 roku. Muzeum Otwarte jest programem edukacyjnym inspirowanym teorią Formy Otwartej Oskara Hansena, w duchu której nacisk kładziony jest na proces kolektywnego uczenia się i budowania słownika wspólnych pojęć. Forma Otwarta odrzuca fachowy żargon i prymat specjalistów - jest dążeniem do ciągłego przekładania wiedzy na kategorie zrozumiałe dla wszystkich.

W środę, 6 marca, o godz. 18.00 odbędzie się wykład badaczki filmu eksperymentalnego Adriany Prodeus, która przedstawi dzieje pierwszych prac filmowych polskich artystów, takich jak: Henryk Berlewi, Jan Brzękowski, Janusz Maria Brzeski, Jalu Kurek, Kazimierz Podsadecki, Mieczysław Szczuka oraz Franciszka i Stefan Themerson. Wykładowi towarzyszyć będzie projekcja najwybitniejszych prac powstałych na przełomie lat 30. i 40. XX wieku, jak również pokaz rekonstrukcji filmów utraconych oraz wizualizacji niezrealizowanych pomysłów.


8 i  9 marca, o godz. 19.00 Muzeum Otwarte zaprasza na spektakl Mikołaja Mikołajczyka "Teraz jest czas". Spektakl przygotowany został wspólnie z chórem "Wrzos", który na co dzień występuje w Domu Kultury "Dom Polski" we wsi Zakrzewo. Chór tworzą seniorzy - aktywni działacze - czujący nie tylko potrzebę muzycznej ekspresji, ale i tworzenia wspólnoty, która zdolna jest przełamać stereotyp "starość nie radość". 


Muzeum przypomina również o wystawie wybranych prac z kolekcji w Pałacu Prezydenckim "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro". Najbliższe terminy zwiedzania wystawy to 9, 17 i 24 marca w godz. 10.00-16.00.


Na wszystkie wydarzenia i wystawy wstęp wolny!